Szkoła Podstawowa nr 2 we Włoszczowie nosi imię Partyzantów Ziemi Włoszczowskiej

Imię nadano szkole w czerwcu 1978r., aby walka i męczeństwo nie zostały pokryte pyłem zapomnienia.
     Ziemia włoszczowska podczas II wojny światowej obfitowała w aktywną działalność ruchu oporu. Działało tu wojsko Polskiego Państwa Podziemnego - Armia Krajowa. Poza tą formacją zbrojną były również inne: Oddziały Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Ludowej. Prowadziły one od samego początku okupacji intensywne działania bojowe wymierzone przeciwko Niemcom. Na szczególną uwagę zasługuje operujący od drugiej połowy 1943r. na ziemi włoszczowskiej partyzancki oddział AK "Marcina" - Mieczysława Tarchalskiego.
     Nadanie imienia szkole jest upamiętnieniem tamtych wydarzeń i hołdem dla tych, którzy oddali życie w walce o wolność ojczyzny.
    Co roku, 17 stycznia, dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie aktywnie uczestniczą w uroczystościach związanych obchodami święta patronów szkoły. Swoją obecnością uroczystości te zaszczycają żyjący partyzanci ziemi włoszczowskiej - prawdziwi świadkowie historii.

Pierwsza strona publikacji naszych uczniów  poswięconej PARTYZANTOM ZIEMI WŁOSZCZOWSKIEJ

Zobacz całość http://dwojkawloszczowa.cba.pl/patron%20ksiazka.pdf

Przeczytaj WYWIAD Z POR. LEONEM STAROSZCZYKIEM PSEUD. „SMOLICZ”