Powitanie Wiosny.

21 marca to jeden z tych dni w roku, na który dzieci czekają z wielką niecierpliwością. Wszyscy z utęsknieniem wyczekują słońca i ciepłych dni. Udział w wiosennym korowodzie to dla najmłodszych wyjątkowe wydarzenie. Przygotowania do niego rozpoczęły się już o wiele wcześniej. W minionym tygodniu dzieci na zajęciach rozmawiały o zmianach zachodzących wiosną w przyrodzie, o rozkwitających pąkach, powracających ptakach, poznawały opowiadania, wiersze, przysłowia i powiedzenia o wiośnie. Dowiedziały się o starym ludowym zwyczaju i symbolu odchodzącej zimy- paleniu Marzanny, jak również staropolskim obyczaju „zielonego gaika”, do którego wykonania przystąpiły.

W piątek 22 marca- długim, kolorowym korowodem z Marzanną- dzieci z naszego przedszkola i uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami przemaszerowały ulicami miasta i ścieżkami okolicznej łąki by ostatecznie pożegnać Panią Zimę i powitać Panią Wiosnę. Żegnały zimę głośnymi okrzykami rozglądając się wokół w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Nie musieliśmy szukać daleko, bo już w pierwszych przydomowych ogródkach dostrzegły pierwsze przebiśniegi i krokusy. Bardzo się cieszyły, kiedy zobaczyły pąki na krzewach i drzewach, bo to znak, że długo wyczekiwana wiosna zbliża się wielkimi krokami. Kolorowy korowód wzbudzał zachwyt i uśmiech mijanych mieszkańców. Żeby tradycji stało się zadość po przemarszu na placu szkolnym Marzanna została uroczyście pożegnana- spalona przy wtórze wiosennych okrzyków. Mimo, że dzień był dość pochmurny, ale wiosnę było już czuć, a dzieci nie opuszczały wiosenne nastroje. Po powrocie do szkoły, dzieci opowiedziały o wrażeniach jakie towarzyszyły im podczas wiosennego korowodu. W ten sposób przywitaliśmy wiosnę. Teraz jest ona wśród nas.